V letošním roce se soustředí na papežem vyhlášený Svatý rok s tématem Poutníci naděje. Jubilejní neboli Svatý rok je vyhlašován jednou za 25 let.
V neděli 30. března si nenechte ujít jedinečný hudební projekt Křížová cesta, který začne v 19 hodin v olomoucké katedrále. Skládá se ze 14 zastavení křížové cesty a zajímavým způsobem kombinuje sborové skladby, varhanní improvizace Karla Martínka a také pohybové ztvárnění sboru Ensemble Versus. Vstupné je dobrovolné.
Od 1. dubna do 1. května bude v Křížové chodbě kostela sv. Michala v Olomouci ke zhlédnutí výstava pašijových událostí z biblických postaviček „Velikonoční cesta naděje“.
Vstup je volný. Výstava je přístupná každý všední den od 8 do 17 hodin.
Jedinečný projekt Čtení Bible v průběhu 24 hodin je tradiční součástí Paschalie Olomucensie. Texty, na kterých vyrostla kultura Evropy, se budou číst od pondělí 14. dubna od 17:30 hodin do úterý 15. dubna do 17:30 hodin v kapli sv. Jeronýma v prostorách olomoucké radnice. Do čtení se může zapojit každý zájemce, který se přihlásí zde. A nemusí jen aktivně číst, ale i kdykoliv v průběhu 24 hodin přijít a čtené texty si poslechnout. Slavnostní zahájení 14. dubna v 17 hodin doplní koncert kapely BeneBend, ve které společně hrají a zpívají lidé s postižením spolu se svými asistenty. Zaměřují se téměř výhradně na vlastní tvorbu a pravidelně vystupují na různých festivalech a akcích. Kapela je součástí komunity Benediktus, kde lidé s mentálním postižením žijí každodenní život ve vzájemném společenství. Skrze vztahy založené na důvěře v Boha se snaží nacházet jedinečnost každého člověka a žít život v jeho plnosti. V kapli bude navíc během 24-hodinového čtení ke zhlédnutí také fotografická výstava, která představí činnost komunity.
V úterý 25. března v 10 hodin proběhla ve Valdštejnském paláci u příležitosti 80. výročí ukončení 2. sv. války konference "Odboj ve 2. světové válce a katolická církev". Nosným tématem byly odborné přednášky předních historiků o katolických duchovních v odboji. Součástí byl také příběh Antonína Vysloužila, faráře z Vizovic, který působil v odboji a s velkou pravděpodobností se stal první obětí nastupujícího komunistického režimu.
Na konferenci vystoupili přední experti - doc. Jaroslav Šebek, Ph.D., Historický ústav Akademie věd, PhDr. Eduard Stehlík, Ph.D., MBA, ředitel Památník Lidice, PhDr. Jiří Plachý, Ph.D., Vojenský historický ústav Praha a řada dalších. Záštitu nad konferenci převzali RNDr. Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, a Mons. Josef Nuzík, olomoucký arcibiskup.
Konferenci skvěle moderovala Barbora Černošková a daná témata se setkala s velkým zájmem veřejnosti a vzácných hostů – Excelenci Bettiny Kirnabuer, velvyslankyni Rakouska, Excelenci Mons. Judu Thaddeuse Okolo, apoštolského nunciia, kardinála Dominika Duky, docenta doktora Víta Huška, děkana Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci a dalších členů Parlamentu ČR.
Součástí konference byla také výstava portrétů duchovních, kteří zahynuli v koncentračních táborech a obdrželi státní vyznamenání Československý válečný kříž 1939 in memoriam.